Telif Hakkı

En çok merak edilen konularından biri de telif konusu, doğal olarak herkes emeğinin karşılığını almak istiyor.


Öncelikle yayınevi, ilk baskıdan neden ücret alıyor onu açıklayayım. Bu yirmi yıl öncesine kadar yoktu. O zamanlar SEKA vardı ve yayıncılar kitapları bastırmak için kağıdı bu kurumdan alırdı. Kağıt fiyatları şimdiki gibi çok yüksek değil ve TL üzerinden alınıyordu. Şimdi ise EURO üzerinden ve peşin alınıyor. Oysa kitap piyasası vadeli bir ekonomi ile yönetilmekte. Örneğin biz bugün D&R mağzalarına verdiğimiz bir kitabı fatura ettiğimizde ödemesi en iyi ihtimalle bize 150 günde gelir. Oysa kağıt, matbaa, depo maliyeti, nakliye, kültür bakanlığı işlemleri, personel giderleri hep nakit ve peşindir. Bir yayınevinin bu durumu kaldırması pek söz konusu değil. O yüzden ilk baskıdan alınan bedel bir nevi sermayedir. Yoksa parayı verdim kitabım çıksın olsa biz her gelen dosyayı yayınlıyor olurduk.

Telif ödemesine gelince;kitabın etiket fiyatının net %15'i yazara telif olarak ödenir. Örnekle açıklarsak, 30 TL etiketi olan bir kitabın telif oranı 4,50 TL'dir. Telif ödemeleri 4 aylık dilimlerde yılda 3 kere yapılır.

Biz online üzerinden de rapor yolluyoruz fakat yazarlarımız yayınevimizi ziyaret edip depo da satılan veya kalan adetleri rahatlıkla görebilirler. Bu şeffaflık anlamında bizim açımızdan en uygunu. İlk baskıdan sonraki baskılar için (2,3,4...) vs yazar bedel ödemez. Birinci baskıdan sonraki tüm baskı bedelleri bize ait, telif ödemesi ise yine yarı yarıya devam eder.

Ailemize katılmak için bizi takip edin, başvurunuzu yapın... Beraberce güzel günlere!
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.